O mnie
Witaj! Dziękuję, że zdecydowałeś się odwiedzić mojego bloga. Nazywam się Lech Wasilewski i jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskałem dyplom licencjata na kierunku Protetyka Słuchu i Ochrona przed Hałasem oraz tytuł magistra na kierunku Akustyka.
Po ukończeniu studiów pracowałem na stanowisku specjalisty ds. szkoleń w firmie Phonak Polska a następnie wyjechałem do U.S.A. gdzie pracowałem w firmie Natus Biologic, będącej producentem zaawansowanej aparatury do diagnostyki słuchu. Ponadto uzyskałem amerykańską licencję protetyka słuchu w obrębie stanu Illinois. Równolegle ukończyłem Sessions College for Professional Design na kierunku tworzenia oraz promowania stron internetowych.
Strona sluchologia.pl to mój autorski projekt, będący połączeniem moich dwóch zawodowych fascynacji – protetyki słuchu oraz działalności internetowej.
Na mojej stronie staram się przybliżyć polskim czytelnikom nowości ze świata urządzeń ułatwiających życie osobom niedosłyszącym. Tymi urządzeniami są w pierwszej kolejności oczywiście aparaty słuchowe, jednak zaliczam do nich również systemy FM oraz inne urządzenia wspomagające.
Co znajdziesz na stronie
Na niniejszej stronie zawarte zostały praktyczne porady mające na celu wsparcie Czytelnika w wyborze właściwego aparatu (systemu) słuchowego. Nie znajdziesz tu jednak prostej odpowiedzi na pytanie jaki model czy jaką firmę wybrać.
Nie znajdziesz takiej odpowiedzi z bardzo prostej przyczyny – taka odpowiedź nie istnieje! Ogromna ilość czynników wpływających na to, który aparat jest dla danej osoby rozwiązaniem optymalnym, uniemożliwia wskazanie konkretnego modelu czy producenta, bez uprzedniej analizy jej indywidualnej sytuacji.
Na mojej stronie staram się wprowadzić czytelników w tematykę związaną z aparatami słuchowymi, tak aby czuli się w tym temacie pewniej. Jakkolwiek znajdują się tu informacje nt. diagnostyki oraz działania aparatów słuchowych, to moim zamysłem jest raczej naszkicowanie mapy. Możesz tej mapy użyć, aby lepiej się orientować w temacie, jednak do celu musisz dojść sam.
Jako nadrzędną zasadę przyjmuję, iż nie ma ogólnych odpowiedzi (szczególnie na podstawie szczątkowych informacji) i tylko systematyczna współpraca z lekarzem i z protetykiem może zaowocować wyborem odpowiedniego aparatu słuchowego. Tej idei poświęcam wszystkie artykuły dotyczące wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego.
Odpowiadanie na konkretne pytania co do modelu itd. stałoby zatem w sprzeczności z tym, do czego będę przekonywał, tj. tylko dogłębna analiza / metoda prób i błędów / rozmowa i współpraca z lekarzem i protetykiem oraz wgląd w wyniki różnych badań, mogą dać odpowiedzi na pytanie czego tak naprawdę potrzebujesz.
Co może Ci dać czytanie artykułów na blogu
Zwiększy się Twoja świadomość tego, czego tak naprawdę potrzebujesz.
Osoba, która nosi się z myślą o zakupie aparatu słuchowego, ma tak naprawdę mgliste pojecie o tym, jak wygląda użytkowanie tego urządzenia. Nie mówiąc już o tym, że prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy jak fascynującym i zaawansowanym urządzeniem jest aparat słuchowy.
Czytając artykuły na słuchologii prawdopodobnie przyjdą Ci do głowy właściwe pytania. Co mam na myśli? Aparat słuchowy jest urządzeniem, które ma za zadanie poprawić komfort Twojego życia. Aby to zadanie spełnił musisz po pierwsze zrozumieć dokłądnie jakie „jest Twoje życie”. Jak wygląda Twoja codzienność? Jaki tryb życia prowadzisz?
Czy jesteś aktywnym biznesmanem uprawiającym sporty ekstremalne, czy też raczej spokojnym domatorem spędzającym czas w ciszy z dobrą książką? Czy jesteś melomanem, czy też słoń nadepnął Ci na ucho? Czy korzystasz z wielu urządzeń elektronicznych czy nimi gardzisz? To wszystko bardzo ważne pytania.
Aparat słuchowy to niezwykle zaawansowane urządzenie, co przekłada się na koszt związany z jego zakupem. Nawet średniej klasy aparat słuchowy, to bardzo duży wydatek. Przy takich wydatkach dobrze jest wiedzieć jakie cechy aparatu są w Twoim przypadku absolutną koniecznością, a bez których się obędziesz. Jeśli nie będziesz tego wiedział, może się okazać że wydasz za dużo albo (paradoksalnie) za mało pieniędzy.
Przykładowo jeśli dyrygent wyda 10 000 złotych na aparaty, które nie do końca spełniają jego oczekiwania (np. co do przetwarzania wysokich tonów), zaś na rynku byłyby dostępne inne aparaty, które te oczekiwania by spełniły (ale kosztują powiedzmy 12 000 złotych), to ten dyrygent, mimo iż wydał bardzo dużo pieniędzy, wydał za mało!
Analogicznie zwykły Kowalski, który nie interesuje się muzyką i chce po prostu móc spokojnie rozmawiać z żoną w kawiarni, nie musi inwestować w takie wyśrubowane parametry i wystarczy mu zupełnie przeciętny model.
Biznesman któremu np. nikt nie wspomniał o tym, że jest coś takiego jak system FM może być wściekły, że nadal ma problem w rozumieniu swoich rozmówców przy stole konferencyjnym, mimo iż kupił dwa drogie aparaty.
I tak dalej, i tak dalej…przykłady można mnożyć.
Zrozumiesz co kryje się za fachowymi terminami (lub marketingową papką).
Stawiam sobie za cel ukazanie czytelnikowi nowego wymiaru aparatów słuchowych. Chciałbym aby zaczęli je postrzegać jako urządzenia niezwykle zaawansowane technologicznie. Jeśli jesteś osobą, która lubi sama zrozumieć dane zagadnienie, to na blogu znajdziesz porcję wiedzy, która Ci w tym pomoże. Wspólnie rozszyfrujemy nazwy i działania funkcji, spolszczymy anglojęzyczne skróty, odrzemy istotę sprawy z marketingowej otoczki
Otrzymasz wiedzę na temat technologicznych rozwiązań obecnych w aparatach słuchowych oraz zrozumiesz, w jaki sposób rozwiązania te przekładają się na poprawę słyszenia w konkretnych sytuacjach.
Dzięki tej wiedzy włączysz się aktywnie w proces dopasowania i z bezwolnego klienta staniesz się partnerem, który ma sprecyzowane oczekiwania. Będziesz miał większą świadomość np. co do tego, że dana funkcja (zestaw funkcji) są Ci najzupełniej zbędne – pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze. Lub odwrotnie będziesz wiedział, że danemu aparatowi brakuje funkcji, które będą Ci potrzebne.
Zaakceptujesz ograniczenia i urealnisz oczekiwania.
W wielu sytuacjach dźwięk odbierany przez aparat słuchowy będzie różnił się od dźwięku jaki „pamięta” Twój mózg.
Mimo niebywałego postępu technologicznego aparaty słuchowe są wciąż jednak protezami. Choć bardzo zaawansowane i niezwykle pomocne, nie są w stanie zbliżyć się doskonałością do niesamowitego organu jakim jest ludzkie ucho.
Do kogo są, a do kogo nie są skierowane są publikacje na blogu
Porady i spostrzeżenia zawarte na blogu nie są w zasadzie przeznaczone dla osób z bardzo głębokim niedosłuchem lub dla doświadczonych użytkowników aparatów słuchowych, choć i te osoby znajdą tu wiele wartościowych informacji. Strona ta powstała raczej z myślą o osobach, które zauważając u siebie niedosłuch (początki niedosłuchu) czują się zdezorientowane.
Na chwilę obecną, prezentowane przeze mnie informacje zasadniczo NIE DOTYCZĄ DOPASOWANIA APARATÓW SŁUCHOWYCH DZIECIOM. Są to raczej informacje dla początkujących i świadomych dorosłych, czyli ludzi, którzy zaczynają dostrzegać u siebie problemy z niedosłuchem i szukają informacji od czego by tu zacząć.
Dopasowanie aparatów słuchowych dzieciom to bardzo ważny i delikatny proces wymagający ogromnego profesjonalizmu i doświadczenia.
W przeciwieństwie do mózgów dorosłych, mózgi dzieci nie zapoznały się jeszcze ze światem dźwięków i nie miały szansy się rozwinąć. W przypadku dzieci zatem nie mówimy o przywróceniu słyszenia, lecz o zainicjowaniu słyszenia. Musi się to odbyć w taki sposób, aby mózg dziecka rozwijał się prawidłowo (m.in aby dziecko nauczyło się prawidłowo mówić).
Wymaga to odrębnego podejścia, choć oczywiście rodzice dzieci niedosłyszących – czytając niniejsze artykuły – mogą w jakiejś mierze oswoić się z tematyką niedosłuchu i aparatów słuchowych.
Mam nadzieję, że regularne czytanie materiałów zawartych na słuchologia.pl, w znaczący sposób ugruntuje wiedzę i swobodę w poruszaniu się po tematach związanych z wyborem i zakupem aparatu (systemu) słuchowego.
Zachęcam serdecznie do zapoznania się z działem o stronie, dzięki któremu dowiesz się dla kogo generalnie przeznaczone są informacje tu zawarte. Nie zapomnij również zapoznać się z Regulaminem Strony.
Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci, Szanowny Czytelniku, przyjemnej, a przede wszystkim wartościowej lektury.
Zapraszam!
Lech Wasilewski