O Stronie

Na niniejszej stronie zawarte zostały praktyczne porady mające na celu wsparcie czytelnika w wyborze właściwego aparatu (systemu) słuchowego. Nie znajdziesz tu prostej recepty, jaki model czy jaką firmę wybrać. Nie znajdziesz takiej recepty z bardzo prostej przyczyny – taka recepta nie istnieje! Ogromna ilość czynników wpływających na to który aparat jest w danej sytuacji rozwiązaniem optymalnym, uniemożliwia wskazanie konkretnego modelu czy producenta. Czego zatem można się na tej stronie spodziewać:

Pomogę Ci zrozumieć, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Osoba, która nosi się z myślą o zakupie aparatu słuchowego, ma tak naprawdę mgliste pojecie o tym jak wygląda użytkowanie tego urządzenia. Pomożemy Ci zrozumieć, w jakich sytuacjach aparat słuchowy będzie dla Ciebie pomocą, zaś kiedy zbędnym balastem. To trochę tak jak w przypadku niektórych osób z okularami – zakładają je np. tylko do czytania, jednak zdejmują kiedy prowadzą samochód.

Pomogę zawęzić zakres poszukiwań do pewnej grupy aparatów słuchowych.

Przeglądając oferty rożnych producentów można dostać zawrotu głowy. Ze wszystkich stron wszyscy chwalą się takimi a takimi funkcjami. Pomogę Ci zrozumieć co tak naprawdę kryje się za „marketingowa papką” obecną w broszurkach reklamowych. Rozszyfrujemy wspólnie nazwy i działania funkcji, spolszczymy anglojęzyczne skróty, odrzemy istotę sprawy z propagandowej otoczki


Przekażę Ci wiedzę na temat technologicznych rozwiązań obecnych aparatach słuchowych oraz pomogę zrozumieć w jaki sposób rozwiązania te przekładają się na poprawę słyszenia w konkretnych sytuacjach.

Dzięki tej wiedzy nie będziesz już zdany tylko i wyłącznie na to, w co każe Ci wierzyć osoba dopasowująca aparat (Protetyk Słuchu), lecz staniesz się równoprawnym partnerem w dyskusji. W wielu przypadkach zaowocuje to Twoją zwiększoną asertywnością. Po prostu będziesz wiedział, że dana funkcja (zestaw funkcji) są Ci najzupełniej zbędne – pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze. Lub odwrotnie będziesz wiedział, że danemu aparatowi brakuje funkcji, które będą Ci potrzebne.

Pomogę Ci zrozumieć i zaakceptować fakt, iż w wielu sytuacjach dźwięk odbierany przez aparat słuchowy będzie różnił się od dźwięku jaki „pamięta” Twój mózg.

Mimo niebywałego postępu technologicznego aparaty słuchowe są wciąż jedynie protezami. I jakkolwiek w wielu sytuacjach niezwykle pomocne i przynoszące ogromną ulgę nie są w stanie zbliżyć się doskonałością do niesamowitego organu jakim jest ludzkie ucho.

Kto odniesie korzyści z czytania strony?

Porady i spostrzeżenia zawarte na niniejszej stronie nie są w zasadzie przeznaczone dla osób z bardzo głębokim niedosłuchem lub dla doświadczonych użytkowników aparatów słuchowych choć i te osoby znajdą tu wiele wartościowych informacji. Strona ta powstała jednak z myślą o osobach które zauważając u siebie niedosłuch (początki niedosłuchu) czują się zdezorientowane.

Ponadto aspekty dopasowania aparatów słuchowych dzieciom zostały zredukowane do ogólnego zwrócenia uwagę na zasadność użycia pewnych konkretnych rozwiązań oraz na zwrócenie uwagi na fakt iż w żadnym wypadku nie można dopasowywać dziecku aparatu w taki sam sposób jak osobie dorosłej. Dopasowanie aparatu małemu dziecku jest bardzo szerokim zagadnieniem wymagającym odrębnego podejścia.

Mamy nadzieję (oraz niezachwianą pewność) że regularne czytanie materiałów zawartych na naszej stronie w znaczący sposób ugruntuje wiedzę i swobodę w poruszaniu się po tematach związanych z wyborem i zakupem aparatu (systemu) słuchowego.

Z poważaniem
Lech Wasilewski